Apoteka "Vrbas"


Idi na sadržaj

Glavni meni:


SVETSKI DAN BORBE PROTIV OSTEOPOROZE - 18. OKTOBAR

Dogadaji > Kalendar zdravlja > Oktobar

SVETSKI DAN BORBE PROTIV OSTEOPOROZE

18. OKTOBAR 2013.


Svetski dan borbe protiv osteoporoze, bice odrzan u petak 18. Oktobra u Apoteci “Vrbas”.

Osteoporoza je bolest razredjenih i krtih kostiju, a njene posledice, odnosno prelomi kosiju su glavni uzrok patnji starijih zena jer su one, kada udju u postmenopauzu, populacija u kojoj se ta bolest najcesce javlja i njen nastanak je direktno povezan sa promenama u nivoima estrogena u organizmu zena.

Takodje, osteoporoza se moze javiti i kod zena mladje zivotne dobi, ali I kod muskaraca, akod tih grupa, ona je uglavnom uzrokovana nekim drugim faktorima. Glavni razlozi postojanja velikog broja onih koji se ne lece su odsustvo simptoma i nedovoljna svest o mogucim posledicama koje mogu biti izuzetno teske, a nekada i fatalne.

Problem ove bolesti je to sto protice bez simptoma, do trenutka kada nastaju najteze posledice, odnosno frakture. Smanje nje visine, pogrbljenost i bolovi u ledjima najcesce se pripisuju drugim razlolzima ili jednostavno starenju.

Smanjenje kostane gustine je praceno i uvecanim rizikom za nastanak preloma, cesto nakon minimalnih trauma. Njen neizbezan pratilac je visoka ucestalost preloma prsljenova sa velikim patnjama i invalidnoscu.

Najcesci uzroci sekundarne osteoporoze (uzrokovane bolestima ili lekovima) su lecenje steroidima i antikonvulzivima (lekovi za lecenje epilepsije). Osteoporoza dugo vremena ostaje klinicki neupadljiva, nema karakteristicne simptome i sto je najvaznije ne boli.
Ova bolest najcesca kod zena u postmenopauzi, ali se javlja i kod starijih muskaraca. Da bi se predupredio nastanak osteoporoze vazna je fizicka aktivnost, odnostno svakodnevno vezbanje i pesacenje, kao i unos dovoljne kolicine vitamina D. Ovi faktori su neophodni za postizanje optimalne kostane gustine u mladosti.

Za zene koje su usle u menopauzu ocekivani gubitak kostane mase moze se spreciti primenom hormonske supstitucione terapije, odnosno nadoknadom zenskih polnih hormona koji nedostaju. Ova terapija moze da ima nezeljene efekte, kao sto su povecan rizik za razvoj karcinoma dojke, tromboembolije i kardiovaskularna oboljenja.
Bifosfonati su lekovi izbora u terapiji osteoporoze. Visegodisnjim uzimanjem ovih lekova povecava se kostana masa i smanjuje rizik od preloma kostiju. U ovoj grupi lekova najsire se primenjuje alendronat, ibandronat u razlicitim dozama i intervalima uzimanja. Treba istaci I preparate hormona koji ucestvuju u regulaciji metabolizma kalcijuma, kao sto su kalcitonin I teriparatid. Uz prethodno pomenute lekove u organizam treba unositi najmanje 800 i.j. vitamina D 1 do 1,5g kalcijuma dnevno.

Lecenje osteoporoze treba prilagoditi svakom pacijentu ponaosob, a izbor lekova treba prepustit lekaru.
Za zdrave kosti potrebna je pravilna ishrana I bavljenje sportom, a neodgovornost prema sopstvenom telu u mladosti utice na stanje kostiju I povecava rizik oboljevanja od osteoporoze u drugoj polovini zivota.





















Pocetna Stranica | Spisak Apoteka | Dogadaji | Novosti | Radno Vreme | O Nama | Finansijski Izveštaj | Kontakt | Javne nabavke | Mapa Sajta


Vrati na sadržaj | Povratak na glavni meni